Motivace penězi

20. září 2017 v 12:08 | Proksovka |  Témata týdne
Toto téma týdne se mi hodí. V naší firmě mají velmi zajímavou finanční motivaci, jak přimět zaměstnance k lepším pracovním výsledkům.
Prémie k výlatě se odvíjí od pracovních výsledků v prodeji. Jenže nejde jen o to za kolik samotný zaměstnanec daný měsíc prodá, ale musí prodat i co nejvíce kusů a musí mít co nejvyšší průměrný nákup. Zpočátku mi to přišlo dost motivující, že si mohu sáhnout na prémie za splnění plánu, za kusovost i za průměrný nákup. Než jsem ovšem zjistila, že splnit plán tržeb na měsíc, který nám firma nastavila není úplně jednoduché. Samozřejmě se výše plánu na měsíc odvíjí vždy od loňského měsíce a každý rok se o kousek navyšuje, ale kde je vlastně ten strop ? Jde to vůbec plnit každý rok vyšší a všší plány tržeb ?
Evidentně se to moc nedaří a tak firma, aby udržela své zaměstnance namotivované, přistoupila k dalšímu kroku a to je návrh, že pokud nesplníme plán měsíce, ale splníme plán na kvartál, tak nám ty nevyplacené plány měsíce doplatí. No to už stojí za snahu ne, ale někdy se prostě také nedaří. No tak přistoupili k dalšímu kroku a to, že když se nesplní plán za kvartál, ale splní se za rok, tak nám doplatí zpětně všechny prémie, o které jsem přišli při nesplnění měsíce a kvartálu.
No netuším zda toto vymýšlel firmě nějaký psycholog, nebo na to přišel někdo z manažerů, ale myslím, že snaho o to udržet zaměstnance neustále namotivované se vydařila, ale to psycho jaké člověk zažívá když se nedaří je dost děsivé.
Navíc to není na prodejně o tom, že by si jel každý na sebe, ale plán měsíce plníme všichni společně, prémie za kusovost se počítají z průměru prodejny, nikoli z výsledků jednotlivce. Takže pokud má jeden prodavač krásnou kusovost a ostatní mizernou, tak má prostě smůlu. No a stejné je to i s průměrným nákupem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama