Běžkování

28. ledna 2018 v 18:10 | Proksovka |  Moje koníčky
Bydlím v malé vesničce pod horami, jen osm kilometrů od nástupního místa běžkařské magistrály a jsem za to moc vděčná.
K běžkování mne přivedli rodiče už jako malou holku a čím jsem starší tím mám tento sport stále raději.
Bohužel zimy už nebývají to co dřív a sněhu je stále méně, ale na horách je zatím stále na čem běžkovat. Díky lidem, kteří se o magistrálu starají a projíždějí stopy pravidelně rolbou se tento sport posunul úplně na jinou ůroveň.
Pamatuji doby, kdy jsme jako rodina vyrazili na běžky a první vždy šlapal stopu, postupně jsme se na místě prvního vystřídali všichni, protože první se brzy unavil a úplně nejlíp se jelo poslednímu. Nedovede si představit tu radost, když jsem jsem jako první zahlédla běžkaře, který šlapal stopu proti mě. On na tom byl samozřejmě stejně, zastavili jsme, prohodili pár slov, odkud jede a tak a jelo se dál. Teď už všem mnohem lépe v prošlálé stopě.
Dnes si můžete vybrat, zda pojedete na běžkách klasiku nebo zda budete bruslit uprostřed mezi dvěma stopami. Sportovní obchody jsou narvané vybavením na tento sport a pokud to s běžkováním myslíte opravdu vážně, tak se investice do pořádného vybavení opravdu vyplatí. To samé platí o oblečení, doby, kdy jsme jezdili v podkolenkách a větrovce jsou dávno pryč. Dnes si pořídíte kvalitní kalhoty, které jsou pružné a zároveň neprofouknou, bundu, která je prodyšná a zároveň má větrání, které si můžete v případě potřeby rozepnout. Prostě je to dnes úplně někde jinde a samozřejmě je to také o penězích. Nákup nového vybavení a oblečení, dovede pořádně provětrat vaši peněženku.
Ale myslím si, že se tato investice určitě vyplatí, narozdíl od sjezdového lyžování už potom neplatíte za žádné skipasy, skibusy a podobně. A navíc běžkování je jako sport jeden z nejlepších, co se týká zlepšování fyzičky. Při běžkování zapujejete celé tělo a pohybujete se venku na čerstvém vzduchu.
Dnes jsem taky neodolala a vyrazila, počasí venku sice nic moc, trochu pod mrakem a mlha, ale zase se nemusím vyhýbat těm davům běžkařů, které tam potkávám pokaždé, když je modrá obloha a sluníčko.
I přes nepříznivé počasí jsem potkala běžkařů dost, je to legrační směsice lidí. Hodně důchodců, kteří mají úsměv na tváři a jiskru v oku. To nejsou takový ti, co do mne vrážejí košíkama v Kauflandu a snaží se urvat co nejvíce zboží v akci.
Potom hodně rodinek s dětmi, děti legračně balancují na běžkách, které je nechtějí poslouchat. To nejsou ty co potkávám u nás v obchoďáku a řvou na celé kolo, že chtějí koupit novou hračku nebo se vztekají, že už se na další film do kina nepůjde.
No a potom samozřejmě ty opravdové závodníky, poznáte je hned. Mají na sobě elastické kombinézy, občas s logem firmy za kterou závodí. Na rozdíl od ostatních nemají na zádech žádné batůžky se svačinou, ale jen kolem pasu pás na kterém je láhev s vodou. Ale poznáte je hlavně podle stylu jízdy, jsou neskutečně rychlí.
Největší skupinu samozřejmě tvoří lidé s batůžky, kteří se vyrazili jen tak pro radost projet. Mají úsměbv na tváři, užívají si jak jim běžky krásně kloužeu ve stopě a když je míjíte prohodí AHOJ :)
Běžkování je prima sport a lidé, které ve stopě potkávám, jsou daleko milejší a veselejší, než ty, které potkávám u nás v obchoďáku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama