Červenec 2018

Vážit si každého dne

18. července 2018 v 22:49 | Proksovka |  Témata týdne
Vyrůstala jsem za komunismu, v čistě materialistické rodině. Třeba o bohu, nebo o nějakém náboženství se u nás nikdy nemluvilo. Existuje jen to na co si můžeš sáhnout, nic mezi nebem a zemí není. Rodiče chodili vzhorně do práce, otec jako horník reprezentoval dělnickou třídu, díku čemuž jsem mohla trávit letní tábory v bývalé Jugoslávii, měla jsem pocit, že mi nic nechybí.
Pak přišel rok 89, mě v té době bylo 15 a najednou se věci začali měnit. Pamatuji si jak kamarádka donesla do školy knížku o čarodějnicích a další podobnou literaturu. Docela jsme to s holkama hltali, protože to do té doby pro nás bylo tabu.
Začala jsem číst hodně i knihy o cestování a lákalo mne poznávání cizích zemí. Najednou jsem četla příběhy lidí, kteří se rozhodli, že nechtějí svůj život marnit tím, že budou chodit do práce a splácet hypotéky, ale že si prostě svůj život užijou a budou cestovat. Jenže na cestování jsou potřeba peníze, řikala jsem si, ale pak jsem zjistila, že když je člověk skromný, tak to tak úplně pravda není.
Každý netouží po tom, postavit si dům nebo založit rodinu. Za komunismu to do nás takhle hustili, vystuduješ, dostaneš práci, založíš rodinu. Jakmile si jednou vezmeš hypotéku nebo pořídíš děti, tak potom už do práce chodit musíš, aby jsi měl na splátky, aby jsi uživil rodinu. Výhrou je pokud děláš práci, která tě baví.
Každý jsme jiný, někoho baví cestovat, jiného budovat si kariéru, důležité ale je, aby jsme to co děláme, dělali rádi.
Já mám to štěstí, že mě moje práce baví, takže každé ráno vstanu a vždy napřed poděkuji za to co mám, že jsem zdravá, že mám zdravé děti, protože vím, že spoustu lidí takové štěstí nemá. A mám pocit, že čím více děkuji, tím více dostávám.
No a jak jste na tom vy ?