Září 2018

Hmotná odpovědnost

13. září 2018 v 12:05 | Proksovka |  Témata týdne
Jako prodavačka mám samozřejmě podepsanou dohodu o hmotné odpovědnosti. Už v tomto oboru pracuji přes deset let a i když jsem občas zaměstnavatele vystřídala, tak tzv. hmotku jsem podepisovala vždy při nástupu do nové práce.
Když si teda člověk podrobně pročte, za co vše je podle této smlouvy zodpovědný, tak mu není úplně dobře, ale zase chápu, že se tím zaměstnavatel kryje, aby mu na prodejně zaměstnanci nekradli.
Při inventuře se samozřejmě vždy nějaké manko objevilo, ale vždy byl nějaký ten limit, do kterého jsme nemuseli ze svého platit nic. Takže sem hmotku podepisovala, tak nějak automaticky a moc jsem nad tím nepřemýšlela.
Problémy se zaměstnavatelem ohledně hmotky, jsem měla jen jednou a to v případě, kdy majitelka prodávala naší prodejní jednotky někomu jinému. Tehdy se zjistilo při inentuře manko v hodnotě 10 000,- a vzhledem k tomu, že jsme tam byli tři a já byla vedoucí, tak po mě chtěla zaplatit polovinu a po děvčatech po každé 2 500,-.
Podle smlouvy o hmotné odpovědnosti na to měla samozřejmě nárok, ale já věděla za kolik naší prodejní jednotku prodává a trochu mne rozčilovalo, že po nás k tomu chce ještě i těch 10 000,-.
Tehdy mi to nedalo, odnesla jsem smlouvu právníkovi a ten to začal řešit a po prostudování smlouvy o prodeji naší prodejní jednotky našel větu, že majitelka jí prodává se všemi závazky i pohledávkami a manko je myslím zrovna pohledávka. Takže majitelce napsal, že jediný, kdo po nás může manko vymáhat je nový majitel. No a od té doby byl klid, nový majitel po nás nic nechtěl, nás to teda stálo 2 000,- za právníka, ale pořád jsme byly v plusu.
Na další prodejní jednotce, kde jsem nastoupila byli kamery, takže když jsme zjitili, že nám něco chybí, nebo našli v kabince čipy, tak se šlo na kamery a třeba celý den se prohlížel záznam. Zloděje jsme většinou vždy objevili a ten pocit, když jsem si uvědomila, že jsem ho obsluhovala, radila mu, jakou velikost, nesla mu něco ze skladu a on zatím využil příležitosti, sundal čip a věc si schoval do tašky, to mě vždy docela dost srazilo do kolen.
Zajímalo by mne co se tomu zloději v tu chvíli honí hlavou, jestli si uvědomuje, že tu věc musí potom někdo zaplatit, nebo je mu to asi úplně jedno. Každopádně já si vždy připadala jako úplně debil. nikdy bych to zrovna do těchto lidí neřekla.
No nevím, momentálně pracuji na prodejně, kde kamery nejsou, prodejna je veliká, podle počítadla průchodů k nám v sobotu přišlo 1200 zákazníků, no a výsledek: 11 čipů s ustřiženým drátem v kabince :( Už teď se děsím inventury. Netuším kdo to mohl udělat, byl jeden nebo jich bylo víc ? Na prodejně jsme byli celý den ve čtyřech, z toho měl každý z nás dvě půlhodinové pauzy, může si opravdu zaměstnavatel myslet, že jsme schopní to uhlídat ?

Zodpovědnost

12. září 2018 v 13:45 | Proksovka |  Témata týdne
Zodpovědnost, jedno ze slov, které často slyšíme. Za co vše, že jsme vlastně zodpovědní ?
Myslím, že každý je zodpovědný především za svůj život a také za životy svých dětí. Já jsem si třeba děti pořídila docela brzy a musim říct, že když jsem poprvé držela v náručí svého syna, tak jsem si uvědomila jak je ten malinký človíček bezbranný a že jsem to já a můj manžel, kdo je zodpovědný za to jaký bude mít život.
Občas máme tendenci přehazovat zodpovědnost za svůj život na jiné : " Rozhodla bych se jinak, ale poradili mi, že takhle je to lepší "... atd. Tohle známe určitě všichni, ale je to jen naše věc jak se rozhodneme, je to náš život a nikdo jiný ho za nás žít nebude a pokud se řídíme radami někoho jiného, tak je to potom jen a jen naše rozhodnutí. Nikdo jiný není odpovědný za to, jak mi se rozhodneme, vždy je to jen na nás samotných. A potom jsme to také mi, kdo musí nést důsledky našeho rozhodnutí.
Pokud nejsme spokojení s tím, jaký žijeme život, tak my jsme ti jediný, kdo to může změnit, ale musíme přijmout tu zodpovědnost za svůj život a něco s tím začít dělat, bez ohledu na to, co nám říkají ostatní.
Teď se třeba blíží volby a spousta lidí v tomto státě na politiky nadává, ale jsme to my voliči, díky komu se ti lidé dostali do politiky. To my jsme jim umožnili, aby byli tam kde nyní jsou a my to také teď ve vobách můžeme změnit. Ale musíme proto opět něco udělat, ten, kdo vůbec nejde k volbám, nemůže potom na politiky nadávat, protože on měl možnost něco změnit, ale neudělal to.
Další věc, za kterou já osobně cítím velkou zodpovědnost, je to jak si ničíme tuto planetu. Jsme to my, kdo je zodpovědný za to v jakém stavu ji předáme našim dětem a myslím, že každý z nás by se měl zamyslet nad svým chováním k přírodě.
Já vím, že si to můžeme obhájit tím, že je tady další spousta lidí, kteří planetu devastují, tak proč já bych se měl vzdávat svého pohodlí a chovat se jinak. Ale kdyby se nad tím jak se k planetě chováme zamyslel každý, tak by to tady potom vypadalo jinak.